تمیز کردن یخچال

روش‌های خانگی برای اینکه یخچال فریزر را برق بیندازید

یخچال فریزر مرکز اصلی نگه‌داری مواد خوراکی و ویژه مواد غذایی حساس و فاسدشدنی است. به همین دلیل بهداشت و تمیز نگه داشتن آن اهمیت بسیار زیادی دارد. در این مطلب روش‌هایی را با شما مطرح می‌کنیم که بتوانید خودتان یخچال فریزر را برق بیندازید.

وقتی در یخچال را باز کنیم و با صحنه‌ای از کثیفی و لکه‌ها مواجه شویم، قطعا حس خوبی به ما دست نمی‌دهد. ضمن اینکه دیگر نمی‌توانیم رغبت کنیم و خوراکی‌های داخل آن را بخوریم. نکته مهم دیگر این است که این کثیفی‌ها می‌توانند باعث خراب شدن مواد غذایی شوند که همین خرابی روی فاسد شدن دیگر مواد غذایی هم موثر است. ضمن اینکه یادتان باشد این موضوع می‌تواند روی عملکرد یخچال فریزر هم تاثیر بگذارد.

البته با پیشرفت تکنولوژی، بعضی از مدل‌ها قابلیت این را دارند که باکتری‌ها و آلودگی‌ها را پاک کنند. ولی برای خرید آنها باید هزینه گزافی را بپردازید. بنابراین با توجه به قیمت یخچال فریزر و اهمیت حفظ کیفیت مواد غذایی، باید حسابی روی تمیز نگه داشتن آن حساس باشیم. امروز می‌خواهیم روش‌هایی را به شما آموزش دهیم که خیلی راحت بتوانید یخچال و فریزرتان را تمیز کنید.

نکات ساده ولی مهم در تمیز کردن یخچال فریزر

اولین نکته‌ای که باید بدانید و خیلی‌ها آن را فراموش می‌کنند، این است که پیش از شروع به تمیز کردن، یخچال فریزر را از برق بکشید. این کار کمک می‌کند تا فشار وارد شده کمتر شده و مشکل خاصی پیش نیاید و اگر برفک یا یخ‌زدگی وجود دارد بتوانید راحت‌تر دستگاه را تمیز کنید. ضمن اینکه یادتان باشد هیچ‌چیزی داخل یخچال فریزر باقی نماند تا بتوانید راحت‌تر آن را تمیز کنید.

مواد غذایی فاسد شده، قدیمی و منقضی، بلااستفاده و داروهای قدیمی و … را بیرون بریزید تا بتوانید اوضاع را سروسامان دهید. میوه، سبزیجات و لبنیات گندیده خیلی زود بر روی مواد غذایی دیگر تاثیر می‌گذارند و آنها را خراب می‌کنند.

تمیز کردن یخچال

تمیز  کردن یخچال با جوش شیرین

همان‌طور که در مطالب دیگر هم اشاره کردیم، جوش شیرین یکی از بهترین و قوی‌ترین پاک‌کننده‌های طبیعی است که تقریبا در هر خانه‌ای پیدا می‌شود. اگر نمی‌خواهید سراغ مواد شیمیایی بروید، ترکیب جوش شیرین و آب گرم فوق‌العاده است. ضمن اینکه می‌توانید کمی سرکه هم به این ترکیب اضافه کنید تا معجره آن را ببینید.

ابتدا دو قاشق غذاخوری جوش شیرین را با یک لیتر آب گرم ترکیب کنید. سپس با استفاده از این محلول یخچال فریزر را برق بیندازید و سفید کنید. اگر بعضی از لکه‌ها سخت پاک می‌شوند، می‌توانید حوله یا کاغذ مرطوب با آب گرم را روی آن بگذارید تا بعد از چند دقیقه خیلی راحت پاک شود.

برای تمیز کردن بیرون و بدنه دستگاه هم می‌توانید از این محصول استفاده کنید. ضمن اینکه اگر فکر می‌کنید خوب تمیز نمی‌شود یا بدنه یخچال چرمی است و ممکن است کثیفی در شیارهای آن باقی بماند، می‌توان از محلول آب و صابون کمک بگیرید.

تمیزکردن یخچال با سرکه

یکی دیگر از پا‌ک‌کننده‌های قدرتمند که به جز ظروف، برای تمیز کردن لوازم خانگی هم می‌توانید از آن استفاده کنید، سرکه است. سرکه قدرت پاک‌کنندگی فوق‌العاده‌ای دارد و کافیست مقداری از آن را با سه تا چهار لیوان آب مخلوط کنید.

سپس برای اینکه راحت باشید ماده نهایی را داخل ظرفی شبیه شیشه‌شوی بریزید و هر جایی که خواستید اسپری کنید. فقط حواستان باشد که اجازه دهید محلول کمی روی کثیفی‌ها بماند و سپس لکه‌ها را با دستمال مرطوب پاک کنید. اگر جایی خوب پاک نمی‌شود یا می‌خواهید درزها و لولاها را پاک کنید، می‌توانید از مسواک کمک بگیرید.

تمیز کردن قفسه‌های یخچال

برای تمیز کردن قفسه‌های یخچال فریزر بهترین کار این است که آنها را کاملا خارج کنید و به طور کامل بشویید. وقتی این قطعات قابل جدا شدن هستند، بهترین کار این است که آنها را کامل بشویید و خشک کنید و در نهایت در جای خودشان قرار دهید.

از بین بردن بوی یخچال فریزر

اگر بعد از تمیزکاری، فکر می‌کنید داخل یخچال و فریزرتان بوی بد وجود دارد و به هیچ عنوان از بین نمی‌رود، نگران نباشید. برای این کار هم می‌توانید از مواد طبیعی یا خوراکی‌های مختلف استفاده کنید. به عنوان مثال می‌توان به میوه‌های خوش‌بو مثل هلو یا مواد غذایی مانند قهوه اشاره کرد که به خوبی بوی بد یخچال را می‌گیرند و بوی خوبی در فضا حاکم می شود.

بدون دیدگاه

Post A Comment