آون توستر

چرا آون توستر دود میکند؟

آون توستر یکی از وسایل پرکاربرد در آشپزخانه است، که در اکثر مواقع می‌تواند جایگزین مناسبی برای فرگاز، ماکروفر یا توستر باشد. ممکن است شاهد خارج شدن دود به همراه بوی بد از دستگاه خود باشید که در این حالت علت دود کردن توستر، می‌تواند دلایل مختلفی مانند: سوختن غذا، سوختن تکه‌های مواد غذایی که از قبل درون آن وجود داشته و … باشد. 

دلایل دود کردن آون توستر

در صورتی که در حال مطالعه این مقاله هستید، احتمال دارد که با مشکل دود کردن آون توستر خود، مواجه شده باشید و حال در جستجوی علت آن باشید تا مشکل دستگاه را برطرف کنید. دلایل مختلفی باعث دودکردن آون توستر، می‌شوند که در این بخش قصد داریم شما را با آن‌ها آشنا کنیم.

سوختن روغن (چرخ خیاطی) و گریس

در برخی موارد ممکن است جوجه گردان به سختی بچرخد و شما برای نرم کردن آن، گریس و یا روغن (چرخ خیاطی) به آن تزریق کنید و این مورد با نشیتی به اطراف نیز، همراه باشد. در این حالت شما پس از روشن کردن دستگاه، شاهد خارج شدن بوی بد و یا در مواردی دود کردن آون توستر می‌شوید. علت بروز این مشکل، سوختن روغن یا گریس است که برای جلوگیری از آن، باید پس از روغن کاری، محیط اطراف آن را، تمیز پاک کنید.

آون توستر
از قرار دادن ظروف پلاستیکی و کاغذی درون آون توستر بپرهیزید چراکه موجب آتش سوزی خواهد شد.

سوختن ذرات غذای باقی مانده در دستگاه

در اکثر مواقع ممکن است نان و یا کیکی را جهت پخت و یا گرم کردن درون توستر قرار دهید و بدون اینکه متوجه شوید مقداری از آن درون دستگاه افتاده باشد، پس از روشن کردن دوباره دستگاه متوجه بوی سوختگی و همچنین شاهد دودکردن دستگاه شوید‌، در این حالت اگر مقدار مواد غذایی موجود در دستگاه کم باشد احتمال سوختگی دستگاه خیلی کم است و پس از مدت کوتاهی، مشکل بوی بد برطرف می‌شود، برای جلوگیری از بروز این مشکل، بهتر است پس از هربار استفاده از این دستگاه، آن را تمیز کنید.

وجود گرد و غبار درون توستر

در برخی موارد ممکن است برای مدت طولانی از آون توستر خود استفاده نکرده باشید و پس از روشن کردن آن، متوجه خارج شدن بوی بد و دود از دستگاه شوید، در این حالت به احتمال زیاد، قطعات داخلی دستگاه را گرد و غبار گرفته‌ و سوختن گردوغبار داخلی آن،‌ باعث ایجاد بوی بد و دود، می‌شود. اگر در مدت زمان طولانی از دستگاه خود استفاده نمی‌کنید، قبل از استفاده گرد و غبار آن را بگیرید یا آن را کاور کنید تا از نفوذ هرگونه گرد و غبار به آن، جلوگیری شود.

چرا آون توستر بو میدهد؟

اغلب ممکن است پس از پاک کردن دستگاه، باز هم متوجه خارج شدن بوی نامطبوع از آن، شوید. در این حالت ممکن است مواد غذایی ریز، در نقاط غیر قابل دید دستگاه، گیر کرده باشد‌، این ته مانده‌ها پس از اینکه یکبار بسوزند، دیگر بوی بد نخواهند داد. همچنین زمانی که در حال پخت غذاهایی مانند پیتزا هستید، ممکن است پنیر پیتزا آب شده و روی سینی توستر، بریزد در این حالت پنیر پیتزای سوخته شده بوی بدی را در محیط ساطع می‌کند. برای برطرف کردن این مشکل، تمیز کردن دستگاه به صورت اصولی را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

آون توستر

دلایل زیادی هستند که باعث ایجاد بوی بد آون توستر، می‌شوند که در قسمت قبل به آن‌ها اشاره کردیم، در صورتی که مشکل آون توستر شما هیچکدام از موارد گفته شده نبود، دستگاه شما به عیب یابی و تعمیر تخصصی نیاز دارد. جهت تعمیر آون توستر، بهتر است از مراکز تخصصی تعمیر توستر، کمک بگیرید.

چه کنیم که آون توستر دود نکند؟

یکی از بهترین راهکارها جهت جلوگیری از بوی بد و دود کردن آون توستر، این است که :

  • اگر روزانه از آن استفاده می‌کنید، هفته‌ای یکبار آون توستر را تمیز کنید و قطعات داخلی آن را خارج کرده و شستشو دهید. در صورتی که کمتر از آن استفاده می‌کنید، حداقل ماهی یکبار این کارها را انجام دهید.
  • اگر دستگاه را به تازگی روغن‌کاری کرده‌اید قبل از روشن کردن داخل آن را بررسی کنید، چنانچه روغن یا گریس بیرون زده بود، آن را پاک و سپس آن را روشن کنید تا از سوختگی روغن و گریس و خارج شدن بو و دود آن‌ها، جلوگیری شود.
  • همچنین می‌توانید برای جلوگیری از گرد و غبار گرفتن دستگاه روی آن کاور بکشید و یا هر چند وقت یکبار آن را سرویس کنید.
 
آون توستر

توجه داشته باشید که مواد غذایی مثل روغن‌، پنیرپیتزا، آب و … روی المنت‌های دستگاه در صورتی‌که روشن است نریزد، چرا که باعث اتصالی دستگاه شده و ممکن است باعث آتش سوزی در محیط شود، به صورت کلی باید بدانید که برخورد هرگونه مواد غذایی با المنت آون توستر بسیار خطرناک است.

بدون دیدگاه

Post A Comment