روشن کردن یخچال فریزر بعد از جا به جایی

روشن کردن یخچال پس از جا به جایی

یکی از سوال‌های رایجی که پس از اسباب کشی و یا خرید یخچال فریزر نو، مطرح می‌شود، «زمان مناسب برای روشن کردن یخچال نو و چقدر بعد از جابجایی یخچال را روشن کنیم؟» است. 

برای روشن کردن یخچال نو به چه مواردی توجه کنیم؟

بهتر است مقاله را با موضوع «روشن کردن یخچال نو» شروع کنیم. همانطور که می‌دانید در داخل یخچال‌ها،ماده‌ی سردسازی وجود دارد که با گردش خود در مدار سرمایش یخچال، باعث خنک شدن درون آن، می‌شود. اما این ماده در حین جابجایی از وضعیت سکون خارج می‌شود. لازم است جهت اجرای فرآیند خنک سازی یخچال، این ماده به حالت سکون و اولیه خود، بازگردد. زمان لازم برای بازگشت به حالت سکون این ماده به فرآیند انتقال بستگی دارد، در همین راستا:

 • در صورتی که یخچال فریزر نو، خود را در حالت ایستاده به آشپزخانه منتقل کرده‌اید، پس از قراردادن آن در سطح صاف، حدود یک ساعت صبر کنید.
 • اگر یخچال را با زاویه کمتر از 30 درجه منقل کرده‌اید، حدود سه ساعت صبر کنید و سپس یخچال نو را به برق بزنید
 • اگر یخچال نو را به پهلو به منزل خود منتقل کرده‌اید، برای به برق زدن آن چهار ساعتی صبر کنید.
 • در انتها اگر بیش از 30 درجه خم کرده‌اید، تا 12 ساعت از به برق زدن یخچال نو، خودداری کنید.
روشن کردن یخچال فریزر بعد از جا به جایی

به برق زدن و روشن کردن یخچال بعد از جابجایی؛چقدر بعد از جابجایی یخچال را روشن کنیم؟

در پاسخ به سوال «چقدر بعد از جابجایی یخچال را روشن کنیم؟» باید گفت، برای به برق زدن و روشن کردن یخچال فریزر بعد از جابجایی، همانطور که پیشتر گفتیم، بسته به نحوه‌ انتقال باید حدود 1 تا 12 ساعت صبر کرد. در این مدت برای جلوگیری از فساد مواد غذایی، آنها را به یک یخچال دیگر منتقل و یا درون ظرفی قرار داده و با یک پتوی ضخیم رویشان را بپوشانید. این روش مانع از خروج سریع سرما از مواد غذایی، می‌شود.

قبل از جابجایی یخچال برای جلوگیری از هر مشکلی در زمان روشن شدن یخچال پس از به برق زدن آن، موارد زیر را رعایت کنید:

 • قفسه‌ها و مواد غذایی درون یخچال را خالی کنید.
 • اگر یخچال شما از نوع نوفراست (بدون برفک) نیست، کمی به یخچال فریزر زمان دهید تا قبل از جابجایی، برفک‌ها آب شوند.
 • کابل یخچال را قبل از جابجایی به دقت جمع کنید، آسیب به کابل حین جابجایی مانع از شروع به کار دستگاه، پس از روشن کردن یخچال، خواهد شد.
 • درهای یخچال را با یک بست پارچه ای با پلاستیکی ببندیدتا در حین جابجایی به آن آسیبی وارد نشود.
 

تکان دادن یخچال روشن چه مشکلاتی را در پی دارد؟

تکان دادن یخچال روشن می‌تواند باعث آسیب جدی به یخچال و نشت گاز آن شود، برای انتقال استاندارد یخچال در محیط آشپزخانه لازم است آن را حدود سه ساعت قبل از تکان دادن از برق بکشید، تا ماده سرماساز درون یخچال به حالت سکون درآید، سپس اقدام به جابجایی یخچال کرده و پس از قرار دادن آن در جای جدید، اگر انتقال به کمک چرخ‌های یخچال و ایستاده صورت گرفته است، یخچال را پس از یک ساعت روشن کنید.

توجه: اگر درون یخچال شما ماده‌غذایی وجود دارد که ممکن است در حین جابجایی در درون یخچال پخش شود، قبل از تکان دادن یخچال، آن را خارج سازید.

گذاشتن یخچال در اتاق خواب

اگر در منزل خود یخچال دیگری نیز دارید یا تمایل دارید به هر دلیلی یخچال فریزر خود را در اتاق خواب قرار دهید و یا حتی برای اتاق خواب نیز یخچالی در نظر گرفته‌اید، باید به موارد زیر توجه کنید تا پس از انتقال فریزر به اتاق خواب و روشن شدن یخچال، مشکلی برای آن پیش نیاید.

 • به هیچ وجه یخچال فریزر را در مقابل پنجره و یا کنار وسایل گرمایشی درون اتاق خواب قرار ندهید، گرما باعث اختلال در عملکرد یخچال می‌شود.
 • به علت سهولت دسترسی به آن در اتاق خواب، مواظب باشید که کودکانتان، مدام درب آن را باز و بسته نکنند.
 • باید امکان و شرایط مناسب در اتاق خواب برای تمیز کردن دوره‌ای یخچال وجود داشته باشد.
 • فاصله یخچال با دیوار و سایر لوازم موجود در اتاق خواب، حفظ شود تا پس از روشن شدن یخچال امکان گردش هوای مناسب وجود داشته باشد.

نحوه تنظیم دمای طبقات بعد از روشن کردن یخچال

پس از مطمئن شدن از تمیزی و خشک بودن قفسات و صحت درب‌ها و لامپ پس از انتقال و روشن کردن یخچال فریزر، جهت تنظیم دمای طبقات به موارد زیر توجه کنید:

 • تنظیم دمای مناسب یخچال و فریزر برای فصل تابستان و زمستان متفاوت است.
 • دمای یخچال را پس از روشن کردن یخچال در تابستان، روی دو تا چهار درجه سانتی‌گراد و در زمستان روی چهار تا پنج درجه سانتی‌گراد قرار دهید.
 • دمای فریزر نیز در زمستان و تابستان بهتر است روی منفی 18 تا منفی 20 درجه سانتی گراد باشد.
 • در صورتی که مواد غذایی زیادی درون فریزر قرار دارد، برای عملکرد بهتر دما را می‌توان تا منفی 24 درجه سانتی گراد کاهش داد.
 • بسته به نزدیک یا دور بودن از المنت‌های خنک ساز یخچال، باز هم در قسمت‌های مختلف درون یخچال دما متفاوت است. بنابراین باید بدانید که مواد غذایی مختلف را در کدام قسمت یخچال جای دهید

پس از روشن کردن یخچال، دستگاه چند ساعت باید کار کند؟

در صورتی که ترموستات یخچال فریزر سالم باشد پس از روشن کردن یخچال، عملکرد کمپرسور دستگاه به طور معمول هر ۴۵ دقیقه یکبار، به طور میانگین ۱۵ دقیقه متوقف می‌شود، در واقع به شرط صحت ترموستات، یخچال اتومات کار می‌کند.

نکته: اغلب کارشناسان توصیه‌می‌کنند پس از روشن کردن یخچال فریزر بعد از جابجایی آن، لازم است درب یخچال فریزر حدود دو تا ۱۲ ساعت در صورت امکان بسته بماند، تا یخچال به دمای تنظیم شده برسد. ممکن است در ین بازه یخچال به صورت یکسره کار کند. این بازه‌ زمانی بسته به مدل و برند یخچال شما، متفاوت خواهد بود. در برخی از یخچال‌ها پس از رسیدن دما به دمای تنظیم شده یک چراغ سبز روی یخچال روشن می‌شود.

رطوبت داخل یخچال پس از جابجایی

پس از روشن کردن یخچال به این موضوع توجه کنید که یخچال باید رطوبت را به مقدار استاندارد نگه‌دارد، در صورتی که رطوبت مناسب برای مواد غذایی چون میوه و سبزی تامین نشود، این مواد پوسیده یا خشک میشوند. در همین راستا پس از جابجایی یخچال قبل از روشن کردن آن بررسی کنید که سبدهای میوه و سبزی که دارای رطوبت مناسب برای نگهداری این مواد غذایی هستند دچار آسیب نشده باشد.

توجه: گاهی ممکن است رطوبت درون یخچال بیش از محیط باشد. این مورد به علت تفاوت دمای یخچال و محیط رخ می‌دهد که در حین باز و بسته شدن درب، رطوبت محیط به درون یخچال کشیده می‌شود.

باز گذاشتن در یخچال به مدت طولانی

کارشناسان تعمیر یخچال فریزر تاکید دارند که برای بهینه‌سازی مصرف و صرفه جویی در مصرف برق، از باز گذاشتن درب یخچال و یا باز و بسه کردن مداوم درب، خودداری کنید. باز گذاشتن درب یخچال باعث از بین رفتن هوای سرد داخل و جذب هوای گرم محیط به درون یخچال شده و زمان عملکرد کمپرسور، برای سرد کردن محیط داخل یخچال را افزایش می‌دهد. همیشه قبل از روشن کردن یخچال، درزبندی درب یخچال را چک کنید، تا هوای درون یخچال به بیرون درز نکند.

روشن کردن یخچال فریزر بعد از جا به جایی

روشن نشدن یخچال فریزر پس از جابجایی و صدای غیرعادی آن

در صورتی که در حین جابجایی یخچال نکاتی که پیشتر چون توجه به کابل یخچال، درب‌ها، نحوه انتقال و … به آن اشاره شد، رعایت نشود ممکن است خسارت‌هایی را به یخچال فریزر وارد سازد و در این مرحله پس از به برق زدن دستگاه، یخچال فریزر روشن نشود و یا همراه با صدای غیر عادی باشد. از جمله این مشکلات موارد زیر را می‌توان نام برد:

 • خالی شدن گاز یخچال: اگر در حین جابجایی به اتصالات پشت یخچال ضربه وارد شود، ممکن است گاز یخچال نشت یا خالی شود که در این زمان باید اقدام به شارژ گاز درون یخچال کنید. این کار لازم است توسط تکنسین انجام گیرد.
روشن کردن یخچال فریزر بعد از جا به جایی
 • قطع شدن کابل: عدم جمع کردن استاندارد کابل و عدم جلوگیری از رفتن کابل به زیر یخچال و یا زیر پا ماندن آن نیز باعث قطعی کابل و روشن نشدن یخچال پس از به برق زدن آن، خواهد شد.
 • آسیب به قطعات در حین جابجایی: مشکلاتی از قبیل آسیب به کمپرسور یخچال، نشت لوله‌های گاز، خرابی فن و یا خرابی ترموستات که همگی موجب می‌شوند، صداهای غیرطبیعی از دستگاه به‌گوش برسد.
 • روشن نشدن یخچال: یافتن دلیل روشن نشدن یخچال فریزر نیاز به بررسی دستگاه توسط تعمیرکار یخچال فریزر مجرب دارد. در صورت مواجه شدن با این موضوع، بهتر است با یک کارشناس تماس بگیرید.
بدون دیدگاه

Post A Comment