راهنمای جامع خرید ماشین لباسشویی

راهی برای طفره رفتن از شستن لباس های کثیف وجود ندارد. اما می‌توانید با انتخاب و خرید ماشین لباسشویی و خشک کن مناسب، شستن لباس‌ها را به ماشین واگذار کنید. امروزه خرید ماشین لباسشویی با توجه به تکنولوژی های مختلف و موارد دیگری که وارد این شاخه لوازم خانگی شده، به امری سخت تبدیل شده است. در این مقاله، مهم ترین معیارهای موثر در انتخاب ماشین لباسشویی مورد بررسی قرار می گیرد.

تصمیم گیری درباره‌ی ظرفیت لباسشویی

یکی از معیارهای مهم برای انتخاب ماشین لباسشویی، توجه به ظرفیت ماشین لباسشویی است. با توجه به تعداد اعضای خانواده و میزان تولید لباس کثیف، ظرفیت مناسب را انتخاب کنید. مثلاً کسانی که تنها زندگی می کنند و یا تعداد افراد خانواده آنها ۲ نفر باشد، می توانند از ماشین لباسشویی با ظرفیت ۵ کیلوگرم و یا کمتر استفاده کنند. برای خانواده هایی که ۳ نفر باشند، ظرفیت ۵ تا ۷ کیلوگرم مناسب است و اگر تعداد اعضای خانواده، ۵ نفر به بالا باشد، از ماشین لباسشویی با ظرفیت ۸ کیلوگرم به بالا استفاده می شود.

تصمیم گیری درباره‌ اندازه و نوع لباسشویی

فضایی که قرار است ماشین لباسشویی را در آن قرار دهید، تعیین‌کننده‌ نوع و اندازه‌ ماشین لباسشویی است که خریداری می کنید. اگر فضای شما کوچک است، ماشین‌ لباسشویی سطلی که درب آن از بالا باز می‌شود را توصیه می‌کنیم. این مدل از ماشین‌های لباسشویی در گذشته فراگیرتر بودند. نوع کوچک ماشین لباسشویی سطلی برای شستن لباس نوزادان و لباس‌های زیر به کار می‌رود. قیمت ماشین لباسشویی بوش به خصوص در مدل سطلی، معمولاً ارزان‌تر از بقیه مدل‌ها است.

همچنین در یک دسته بندی عمده، ماشین‌های لباس ‌شویی به دو دسته‌ دارای خشک کن و فاقد خشک کن تقسیم می‌شوند. همچنین ازنظر نوع موتور، ماشین های لباسشویی در دو گروه تسمه ای و بدون تسمه عرضه می شوند که نوع بدون تسمه، لرزش و صدای کمتری را نسبت به مدل های تسمه ای تولید می کند.

تعداد سبد و قابل تنظیم بودن لباسشویی

اشاره کردیم که در انتخاب ماشین لباسشویی به ظرفیت دستگاه دقت کنید. اما این کافی نیست. همواره در کنار ظرفیت دستگاه، طبقات داخلی و نوع سبدها را نیز مدنظر داشته باشید. در اکثر مدل های روز برندهای معتبر، برای هر وسیله ای که قرار است آن را در ماشین بشویید، سبدی تعبیه شده است. وجود سبدهای جدا از هم به ماشین شما کمک خواهد کرد تا ظروف بهتر شسته شوند. همچنین ماشین های ظرفشویی که دارای سبد قابل تنظیم و متحرک و همچنین فضاهای دندانه دار می باشند، به شما این امکان را می دهند که بتوانید با پایین کشیدن سبدها، بشقاب های بزرگ تری را در ماشین خود جای دهید.

مخزن پلاستیکی برای لباسشویی بهتر است یا استیلی؟

نقش مخزن دستگاه در انتخاب ماشین ظرفشویی مناسب را نادیده نگیرید. مخزن های ظرفشویی به دو شکل ساخته می شوند: یکی پلاستیکی و دیگری استیل. مخزن ماشین های ظرفشویی ارزان از جنس پلاستیک و مدل های گران قیمت تر از جنس فولاد ضدزنگ (اصطلاحاً استیل) است. استیل ها زنگ نمی زنند، رسوب نمی بندند، لک نمی شوند، ماندگاری طولانی تری دارند و در کل این امکان را فراهم می آورند که سال های سال، بدون دغدغه از ماشین ظرفشویی استفاده کنید. البته توجه داشته باشید که مخزن های استیلی را نباید با مواد شوینده دارای سفیدکننده شستشو دهید.

مصرف انرژی در لباسشویی را کنترل کنید

در  خرید ماشین لباسشویی و خشک کن باید به مقدار آب و برق مصرفی، دقت زیادی داشته باشید. با خرید ماشین لباسشویی استاندارد می‌توانید تا ۳۵ درصد در مصرف آب و برق صرفه جویی کنید.

چه لباسی را در لباسشویی می‌شویید؟

اگر کودک ندارید و شغلتان هم به گونه‌ای نیست که لباس ‌هایتان خیلی کثیف و لکه ‌دار شوند، توصیه می شود که سراغ ماشین ‌لباسشویی ‌هایی که برنامه‌های مختلف شست و شو دارند نروید. زیرا این کار برای شما هزینه‌ اضافی در پی دارد.

لرزش و تولید صدا در لباسشویی را در نظر بگیرید

برخی از ماشین لباس شویی‌ها خصوصاً نمونه‌های قدیمی و ارزان‌قیمت در هنگام خشک کردن لباس به دلیل لرزش موتور، صدای زیاد ایجاد می‌کنند. در ماشین های لباسشویی جدید با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته کاهش صدا، میزان لرزش و صدای ایجاد شده توسط دستگاه به حداقل رسیده است.

سرعت چرخش موتور لباسشویی

این عدد نشان‌دهنده‌ی سرعت شست و شو و خشک کردن لباس است و در محدوده‌ ۴۰۰ تا ۱۶۰۰ دور در دقیقه قرار دارد. سرعت چرخش موتور به‌طور مستقیم در قیمت تأثیر دارد.

قابلیت‌ها و برنامه‌های اضافی لباسشویی

قبل از اینکه بخواهید درباره‌ قابلیت‌ها و ویژگی‌های بیشتر در ماشین لباسشویی فکر کنید باید به کیفیت و عملکردهای اصلی ماشین بپردازید. ماشین‌های لباسشویی امروزی، مجهز به قابلیت‌های زیادی هستند. برای مثال، امکان اضافه کردن لباس در هنگام شستشو یکی از این ویژگی‌ها به حساب می آید. تنوع برنامه‌های شست‌وشو، پنل‌های کنترل دیجیتال، قفل کودک، امکان کنترل به وسیله‌ اینترنت، ذخیره‌کننده‌ مواد شست و شو برای استفاده‌های بعدی، بدنه‌ ضد زنگ و… از قابلیت‌های ماشین‌های لباسشویی جدید است. همچنین جنس و رنگ بدنه در قیمت ماشین لباسشویی تأثیر زیادی دارد. رنگ‌های فانتزی و بدنه‌هایی با فولاد ضدزنگ نسبت به ماشین‌ لباسشویی‌های سفید قیمت بالاتری دارند. به این ترتیب می‌توانید با خرید ماشین‌‌ لباس ‌شویی سفید، اندکی صرفه‌جویی کنید. دقت کنید که بهتر است این صرفه‌جویی مربوط به کاهش کیفیت نباشد.

بدون دیدگاه

Post A Comment